PUKSU ART FEST

Puksu Art Fest tulee taas lauantaina 20.5.2023!

 

 

Puksu Art Fest on monitaidefestivaali perheille ja kaikille taiteesta ja lastenkulttuurista kiinnostuneille. Luvassa on runsaasti tapahtumia, joissa pääsee nauttimaan elävästä musiikista, sirkuksesta, ilma-akrobatiasta ja teatterista Pukinmäen taidekoulujen eri ikäisten oppilaiden esittämänä. Pukinmäen taidekoulut tunnetaan kuuden eri taiteenalan opettajana, mikä tekee siitä pääkaupunkiseudun monipuolisimman taidekoulun. Taidekouluissa opiskelijat voivat opiskella sirkusta, tanssia, kuvataidetta, sanataidetta, musiikkia ja teatteria.

Puiston valtaavat upeat ilma-akrobatiaesitykset ja Pukinmäen sirkuskoulun (os. Erkki Melartinin tie 2 D) pihalla puiston vieressä esiintyy monipuolinen kattaus teatterin oppilaita. Sisällä sirkussalissa esiintyvät sirkuskoulun eri ikäiset oppilaat. Pukinmäen kuvataidekoulun takapihalla Säveltäjänpuiston reunalla (os. Unikkotie 4) on musiikkiesityksiä ja sisällä voi ihastella kuvataidekoulun oppilaiden teoksia kuvataidekoulun näyttelyssä.

Tapahtuma-aika on n. klo 10.30–16.30. Tarkempi aikataulu, aluekartta ja käsiohjelma löytyvät sivun reunasta tai alalaidasta.

Tervetuloa nauttimaan alkavasta kesästä ja lumoavista esityksistä! Tapahtumaan on vapaa pääsy.

 

•••••

 

Puksu Art Fest is a multi artistic festival for families and anyone interested in art and children’s culture. The festival takes place on 20th of May in Säveltäjänpuisto. There will be plenty of happenings where you can enjoy live music, circus, aerial acrobatics and theatre performed by Pukinmäki Art Schools students from different age groups. Pukinmäki Art Schools is known for teaching six different art fields which makes it the most diverse art school in the metropolitan area. In the art schools students can study circus, dance, fine art, literature, music and theatre.

Welcome to enjoy the beginning of summer spiced by enchanting performances and joy! The event is free of charge.