Fallkullan kesäteatteri 2016: Eläinten tila

Pukinmäen Taidekoulut esittävät Fallkullan kotieläintilalla koko perheen näytelmän ”Eläinten tila”. Näytelmä kertoo eläinten vallankumouksesta musiikin, teatterin, tanssin ja sirkuksen keinoin. Luomutilalla asuvat eläimet ajattelevat olevansa etuoikeutettuja. Vaikka ihmiset suojelevat eläimiä ja antavat niille ruokaa, kuplii pinnan alla kateutta eriarvoisesta kohtelusta. Eräänä päivänä ihmiset katoavat ja tilalle tulee vieraita eläimiä, jotka pakenevat petojen uhkaa. Eläinten täytyy sopeutua uuteen tilanteeseen; itsenäistyä ja ottaa vastuuta itsestään ja toisistaan selviytyäkseen yhdessä.

Esitysajat:
su 3.7. klo klo 12 ja 14
ke 6.7. klo 14
to 7.7. klo 14
pe 8.7. klo 18
su 10.7. klo 12 ja 14
ke 13.7. klo 14
to 14.7. klo 14
pe 15.7. klo 18

Ohjaus ja käsikirjoitus: Pekka Mattila
Koreografiat: Jaana Kovanen
Puvustus: Sanna Vuorinen
Tuotanto: Elisa Gylling
Lavalla: Sandra Juntikka, Tuuli Kauppinen, Ida Koppatz, Meeri Lehikoinen, Ella Lustberg, Milka Marttila, Seni Seikkula, Eino Simola, Mani Singh, Kiia Sirpoma, Sanni Tamminen, Taika Tiainen, Mei Valtonen

Näytelmän kesto on n. 40 minuuttia.

Liput: 5 €
Varaukset: liput@fallkullanteatteri.fi
Lisätiedot: www.fallkullanteatteri.fi