Pukinmäen Nuortenteatteri Purema esittää Federico García Lorcan Veren häät Malmitalon Malmisalissa ti 29.11. ja ke 30.11. klo 19.00 — Voiko kohtalon suuntaa muuttaa? Tervetuloa!

Veren häät jatkaa Pukinmäen teatterikoulun esitysten sarjaa, joka alkoi vauhdikkaasti kuluneena keväänä Shakespearen klassikolla Kuinka Äkäpussi kesytetään.

”Federico García Lorcan näytelmä Veren häät perustuu lehtileikkeeseen, joka ei vanhene koskaan vaan kaikuu läpi aikojen”, kertoo ohjaaja Nina Mamia, ”näytelmä on teatterin, sirkuksen ja tanssin keinoin toteutettu koko perheen näytelmä. Tyylilajiltaan teos on tragikomedia, jossa vakavia asioita käsitellään vakavasti, mutta ei niin vakavasti, etteikö niille voisi nauraa. Tunnistuspintaa löytyy varmasti jokaiselle. Tänä vuonna perustetun teatteri Pureman nuoret tulkitsevat aikuisten ja varhaisaikuisten elämää ja kohtaloita. Onko kohtalo ennalta määrätty? Salarakkaita luvassa…”

Veren häiden sovitus ja ohjaus Nina Mamia
Lippuja á 5 eur voi varata ja ostaa Lippupalvelusta 
tai Malmitalolta varaukset puh. 31080835 ja tuntia ennen ovelta. Ikäsuositus yli 7 vuotta.