Pukinmäen sirkuskoulu saa Mirja Tuomen rinnalle toisen päätoimisen nuorisosirkusopettajan, kun Hanna Laitinen valmistuu Turun taideakatemiasta ja aloittaa työt Pukinmäessä.

”Haluaisin päästä opettamaan lapsille ja nuorille sirkusta. Erikoisalani on akrobatia; permanto-, pari-, pyramidi- ja ilma-akrobatia, trapetsi ja vertikaaliköysi. Myös yksipyöräinen ja diabolo ovat hyvin hallussa” kertoo Hanna itsestään – ja hyvän aisaparin Mirja Hannasta varmaan saa. Hanna on käynyt koulun urheilulukiossa ja hankkinut aiemmin Teatteri- ja tanssitaiteen perustutkinnon.

Hannan ansiosta Pukinmäen sirkuskoulu pystyy jatkossa entistä turvallisemmin ja monipuolisemmin opettamaan varttuneempia lajin harrastajia. Perinteisesti vanhimmat sirkuskoululaiset Pukinmäessä ovat olleet 16-vuotiaita, nyt opetusta riittää muutamia vuosia pidemmälle. Kaksi pätevää, vakinaista opettajaa pystyy turvaamaan sirkuskoulun toiminnan tason ja jatkuvuuden vaativissakin olosuhteissa.