Kesällä 2019 Mustasaaren kesäteatterissa nähty esitys Hölmöläisiä lähtee kulttuurivierailulle Moskovaan 10.–16.10.2019! Vierailu toteutetaan yhteistyössä paikallisen Ato teatterin kanssa. Matkaan lähtee näyttelijöiden lisäksi esityksen ohjaaja Anu Myllyniemi, sirkusopettaja Kukka Eklund, apuohjaaja Janna Eskelinen sekä kaksi muuta huoltajaa. Matkanjohtajaksi ja tulkiksi mukaan lähtee Tanja Anttila, jonka omat lapset ovat aikanaan harrastaneet Ato teatterissa.

Matkaan lähdetään venäläisellä Tolstoi-junalla ja yöpyminen on hostellissa. Vierailu sisältää tutustumista Ato teatterin toimintaan, kiertelyä Moskovassa ja nähtävyyksiin tutustumista sekä työpajoja Ato teatterin ja Pukinmäen taidekoulujen toimesta. Ohjelmassa on myös vierailu paikalliseen planetarioon sekä sirkusesitykseen. Lisäksi taidekoulujen ja Ato teatterin oppilaat esiintyvät toisilleen.

Pukinmäen taidekoulujen oppilaiden matkaa tukevat Lions Club Helsinki/Malmittaret sekä Lions Club Helsinki/Pohjoinen.