Taidetaloon otetaan uusia oppilaita syyslukukauden alussa ja vuodenvaihteessa, joihinkin ryhmiin myös pitkin vuotta. Uusien oppilaiden hakuajat ovat 1.5.-10.9. ja 1.1.-20.1. Kätevimmin voi ilmoittautua verkossa kunkin taidekoulun kurssikohtaisista linkeistä. Lisätietoja ja neuvoja saa soittamalla numeroon 044 986 5059 tai laittamalla sähköpostia osoitteeseen pukinmaki(at)taidekoulut.fi. Oppilaspaikasta ilmoitetaan kirjeellä elokuun lopulla tai tammikuussa, kun oppilaspaikka on varmistunut. Syksyn oppilaat jatkavat vanhoina oppilaina kevätlukaudella. Kevätlukukauden kaikki oppilaat varmistavat paikkansa ilmoittautumalla sähköpostitse seuraavaksi lukuvuodeksi huhti-toukokuussa.

Ilmoittautuminen ja kaikki muu oppilaan läsnäoloon liittyvä kuten keskeyttäminen ja peruminen tehdään sähköpostin (pukinmaki(at)taidekoulut.fi) tai verkkosivujen ilmoittautumislomakkeen välityksellä. Opettajien kanssa sovitaan vain musiikin harjoitusajoista.