Uusina näytelminä työn alle tulevat Pekka Mattilan ohjaama ”Niskavuori” ja Anu Myllyniemen ”Mustasaaren kesäteatteri”. Anun ”Keiju Sireenimäki ja sitkee Sissi” -harjoitukset jatkuvat. Valmistuneita esityksiä voi nähdä elokuussa Pukinmäen kartanon kesäteatterissa.

Niskavuori: Nuotissa keskiviikkoisin klo 18.30 harjoitteleva teatteriryhmä tutustuu keväällä 2008 Hella Wuolijoen Niskavuori -näytelmäsarjaan. Niskavuori -sarjan viisi näytelmää: Niskavuoren naiset, Niskavuoren leipä, Niskavuoren nuori emäntä, Niskavuoren Heta ja Entäs nyt, Niskavuori? ovat olleet suomenkielisen teatterin perusohjelmistoa 1940 -luvulta asti ja useiden elokuvien aiheina.

Niskavuori -näytelmissä kantava teema on henkinen voimainmittelö, jota käydään sukupolvien, sukupuolten ja eri roolien välillä. Näyttelijätyönä Niskavuori -roolit ovat väkeviä ja antoisia. Ryhmän kokoonpanon ja kiinnostuksen perusteella valitaan Niskavuori -sarjasta yksi näytelmä, joka harjoitellaan ja esitetään. Niskavuori -näytelmän sovittaa ja ohjaa Pekka Mattila, Ilves-teatterin ohjaaja ja käsikirjoittaja.

Oppilasvalinnat Niskavuori -näytelmään tehdään haastattelun perusteella 16.1. klo 18.30 alkaen osoite pk Nuotti, Erkki Melartinin tie 2 B lisätietoja ohjaajalta puh. 050-531 1432.

Mustasaaren kesäteatteri: Osa Pukinmäen peruskoululla keskiviikkoisin klo 18.30 harjoittelevasta teatteriryhmästä ryhtyy harjoittelemaan Mustasaaressa kesällä 2008 esitettävää kesäteatteria. Mustasaaressa esitetään perinteinen satunäytelmä ”Lumikki”, mikä jatkaa viime kesäistä satunäytelmien linjaa. Kesäteatterin ohjaa Anu Myllyniemi.

Oppilasvalinnat Mustasaaren kesäteatteriin tehdään oppilasinfon/haastattelun perusteella 31.1. klo 16.15 alkaen osoite Pukinmäen peruskoulu, Kenttäkuja 12 lisätietoja ohjaajalta puh. 050-347 9544. Huoltajan tulisi olla infossa mukana.