Pukinmäen taidekoulujen uusien toimitilojen avajaisia vietetään ystävänpäivänä 14.2.2024 osoitteessa Ratavallintie 2. Ovet aukeavat kello 14.00. Tervetuloa!

Pukinmäen taidekoulut muuttivat vanhoista ja nykyisiin tarpeisiin riittämättömistä tiloistaan Pukinmäellä uusiin toimitiloihin vuodenvaihteessa 2024. Opetustoimintaa järjestetään kahdessa eri toimipisteessä. Ratavallintie 2:ssa järjestetään kuvataiteen, teatterin, musiikin ja sanataiteen opetusta ja siellä sijaitsevat taidekoulujen hallinto- sekä toimistotilat. Sirkusopetus tapahtuu Hiidenkiventie 21:ssa. Uudet toimitilat mahdollistavat entistä paremmin opetus- ja harrastustoiminnan toteuttamisen kaikille taiteesta ja kulttuurista kiinnostuneille. Keskitetty opetustoiminta- ja kouluhallinto Ratavallintiellä mahdollistaa syvemmän ja tiiviimmän taiteidenvälisen yhteistyön eri linjojen välillä.

Avajaisten ohjelma ja aikataulu (päivittyvä)

klo 14.30–16.30
Teatterihahmoksi pukeutuminen ja maskeeraus -työpaja

klo 16.00–17.00
Toiminnan esittelyä
Aika-sirkusmusikaalin videokooste katsottavissa
Keramiikka- ja kuvataidenäyttely

klo 16.30–16.45
Musiikkituokio aulassa

klo 17.00–18.00
Ystävänpäiväkortti-työpaja

klo 18.00 Avajaiset
Alkufanfaari, säv. M. A. Charpentier
Kaipaava, kansanlaulu
Rehtorin puhe
Teatteriesitys
Sirkusesitys
Tarinateatteriesitys ”Muutto”, ohjaus Kaija-Leena Alatalo

klo 19.00
Ajankohtaisten tapahtumien esittely
Arvonta
Vapaa sana, vieraiden tervehdykset
Tarjoilu