Vastikään uusiin tiloihin muuttanut Pukinmäen taidekoulut haluaa toimia turvapaikkana, jossa jokainen pääsee taiteen pariin omana itsenään. Oppilaitoksen tavoitteena on myös ylittää taiteen lajien rajoja.

Rehtori Kaija-Leena Alatalo kuvailee Pukinmäen taidekouluja Helsingin monipuolisimmaksi taidekouluksi. Koulussa voi opiskella kuvataidetta, musiikkia, sanataidetta, sirkusta, tanssia ja teatteria.

”Leimallista meille on, että taidelajeja yhdistetään toiminnassa ja esityksissä hyvinkin luovasti. Tästä hyvä esimerkki on Malmitalolle ohjaamani Aika- sirkusmusikaali, jossa yhdistyivät kaikki edustamamme taiteenlajit. Yhteisöllisen ajattelumme mukaisesti esityksen tekemisessä oli mukana sekä ammattilaisia että opiskelijoita, ja kaiken ikäisiä.”

Lue koko artikkeli täältä: https://www.uutis.media/pukinmaen-taidekoulu/ 

(Kuva: Annika Luukko)