Sirkus ja teatteri jatkaa Mustasaaressa. Pääset seuraamaan Hyväuskoisen ketunpojan seikkailuja. Harjoitus- ja esitysaikataulu ohessa.

Pukinmäen Taidetalon ja Mustasaaren toimintakeskuksen kesäteatteriyhteistyö jatkuu! Mustasaaren toimintakeskus on ainutkertainen retkikohde ja kesäparatiisi. Saari sijaitsee noin vartin kestävän lauttamatkan päässä Seurasaaren selällä.

Mustasaaren kesäteatterissa ihasteltiin 2008 Lumikkia, 2009 Saapasjalkakissan nokkeluuksia, 2010 Bremenin soittoniekkojen uusia seikkailuja ja 2011 Siilimusikaalia kohdeyleisönä 4-12 -vuotiaat ja lapsiperheet. Kesällä 2012 mukaan liittyi Pikkusirkus. Tänä kesänä kesäteatteri ja pikkusirkus esiintyvät molemmat mutta eri päivinä. Esityksiin sisältyy musiikkia, tanssia, akrobatiaa, hellyyttä ja huumoria:

HYVÄUSKOINEN KETUNPOIKA
Mitä tapahtuu, kun ketunpoika ei ryhdy kettujen tavoille? Miksi ketut ja mäyrät asuvat samoissa koloissa? Ja kuinka karhun marja-apajan käy? Hyväuskoinen ketunpoika on koko perheen näytelmä, joka sisältää musiikki- ja tanssinumeroita. Näyttelijöinä ovat Pukinmäen Taidetalon lapset ja nuoret. Näytelmä pohjaa Miina Supisen samannimiseen satuun. Ohjaus ja käsikirjoitus Pekka Mattila.

Esitykset

To 27.6. klo 13.00 ensi-ilta
Ti    2.7. klo 13.00
Ke   3.7. klo 13.00 ja 15.00
La   6.7. klo 13.00
Su   7.7. klo 13.00 ja 15.00