Mustasaaren kesäteatteri

Ihmemaa Poks

Taianomainen seikkailu, jossa Lotta-tyttö koittaa päästä kotiin ja täyttää ystäviensä toiveet. Tarina rohkeudesta, sydämellisyydestä ja kekseliäisyydestä. Sattumalta Ihmemaa Poksissa toisensa löytäneet kaverukset koittavat saada suurelta velholta apua pulmiinsa. Sirkuksen, teatterin, musiikin ja tanssin keinoin hypätään unenomaiseen maailmaan, jossa tosi on taruakin ihmeellisempää.

Kesto: n. 60 min (ei väliaikaa)
Liput: 5 € (käteismaksu)
Ikäraja: yli 3-vuotiaille
Ohjaus: Kukka Eklund
Esiintyjät: 9-18 -vuotiaita nuoria esittävien taiteiden harrastajia
Tuotanto: Pukinmäen Taidekoulut ja Mustasaaren toimintakeskus

ESITYKSET Mustasaaressa
ke 28.6. klo 13 ensi-ilta
to 29.6. klo 15 ja 18.30
pe 30.6. klo 13
la 1.7. klo 13
su 2.7. klo 13

Lippuvaraukset: mustasaari@evl.fi tai 09 2340 2590

Facebook-tapahtuma

Mustasaaren kesäsirkus

Mattoseikkailu – Sirkusta mattojen lumoissa

Suomalainen kesäpäivä on yllätyksiä täynnä! Tule mukaan kesäisten hetkien matkalle mattojen maailmaan! Lankakerät, matonkuteet ja räsymatot heräävät henkiin Pukinmäen sirkuskoulun oppilaiden sirkuskokonaisuudessa, jossa mattojen pesukin on hauskaa. Matot pyörivät kangaspuilla, olkapäillä, tikapuilla, ilmassa… Tule katsomaan miten ja missä matot seikkailevat – ja mitä löytyykään mattorullan sisältä! Tämä sirkusesitys on täynnä mielikuvitusta, seikkailumieltä ja suomalaista kansallisromantiikkaa.

Kesto: 30 min
Liput: 5 € (käteismaksu)
Ikäraja: yli 3-vuotiaille
Ohjaus: Sanni Sarlin
Esiintyjät: 10-12-vuotiaita Pukinmäen sirkuskoulun oppilaita
Tuotanto: Pukinmäen Taidekoulut ja Mustasaaren toimintakeskus

ESITYKSET Mustasaaressa
ti 4.7. klo 13, ensi-ilta
ke 5.7. klo 18.30
to 6.7. klo 13 ja klo 18.30
pe 7.7. klo 13
su 9.7. klo 13

Lippuvaraukset: mustasaari@evl.fi tai 09 2340 2590

Facebook-tapahtuma

Fallkullan kesäteatteri

Pikku prinssi

Fallkullan teatterilavalla nähdään tänä kesänä Antoine de Saint-Exupéryn rakastettu klassikko Pikku Prinssi. Se on tarina lentäjästä, joka tekee pakkolaskun autiomaahan. Lentäjä tapaa autiomaassa mystisen pienen pojan, joka väittää saapuneensa maahan asteroidilta B612. Pikku Prinssi kertoo lentäjälle tapaamistaan henkilöistä: Maantieteilijästä, Liikemiehestä, Kuninkaasta, Lampunsytyttäjästä, Turhamaisesta, Kukasta ja Ketusta. Nämä henkilöt ovat lentäjälle kummallisella tavalla tuttuja. Mutta mistä tulee itse lentäjä? Onko hän kenties lähtenyt lentoon läheiseltä Malmin lentoasemalta? Tule mukaan ihmettelemään ja eläytymään Pikku Prinssin tarinoihin!

Liput: 5 € (käteismaksu)
Ohjaus ja näytelmän sovitus: Pekka Mattila
Sirkuksen ohjaus ja apulaisohjaus: Susanna Keski-Kohtamäki
Esiintyjät: 10-19 vuotiaita Pukinmäen Taidekoulujen oppilaita
Puvustus: Sanna Vuorinen
Tuotanto: Pukinmäen Taidekoulut ja Fallkullan kotieläintila

ESITYKSET Fallkullan kotieläintilalla

ke 5.7. klo 18 ensi-ilta
to 6.7. klo 11
ti 11.7. klo 18
ke 12.7. klo 14
pe 14.7. klo 14 ja 18
la 15.7. klo 14
su 16.7. klo 11

Lippuvaraukset: liput.taidekoulut(at)gmail.com

Facebook-tapahtuma