Pukinmäen Taidetalon julkaiseman Sanasirkus lehden ensimmäinen numero julkistettiin lauantaina 29.3. äidinkielen ja kirjallisuuden opettajien koulutustapahtumassa yliopistolla.

Sanasirkus -lehti on lasten ja nuorten luovan kirjoittamisen ja eläytyvän lukemisen areena. Lehdessä julkaistaan vain lasten ja nuorten omia kirjoituksia. Kuvituksena käytetään lasten piirustuksia, sarjakuvia ja valokuvia. Pukinmäen Taidetalon oppilaiden lisäksi Sanasirkus on avoin kaikille yhteistyökumppaneille, jotka ovat kiinnostuneet edistämään lasten ja nuorten luku- ja kirjoitusharrastusta.

Sanasirkus -lehden ohella julkaistaan näillä Taidetalon verkkosivuilla lehteen kirjoittaneiden koulujen ja kerhojen opettajanpalstaa, open lipasta, jossa kerrotaan, millaisen prosessin tuloksena julkaistut tekstit ovat syntyneet, katso Sanasirkus.

Lehden tilauksia otetaan vastaan vain verkkosivujen kautta. Sivut ovat uutuuttaan vielä työn alla, mutta avautuvat lähipäivinä.