Opetus Pukinmäen taidekouluissa toteutetaan hybridijärjestelyin 28.4. saakka
(Päivitetty 27.4.2021)

Pukinmäen taidekoulujen 2008 ja sen jälkeen syntyneet oppilaat ja kaikki musiikin yksilöoppilaat jatkavat lähiopetuksessa, kuten tähänkin saakka. Kaikki yli 12-vuotiaat ja alle 20-vuotiaat sirkus- ja teatterioppilaat jatkavat ulko-opetuksessa turvajärjestelyin 28.4. saakka. Kuvataiteessa 2007 ja sitä aiemmin syntyneet jatkavat etänä 28.4. saakka. Yli 12-vuotiaat ja aikuisoppilaat palaavat sisätiloissa järjestettävään lähiopetukseen 29.4. lähtien, Etelä-Suomen aluehallintoviraston tekemän päätöksen mukaan.

Ulkoharjoittelussa noudatetaan turvavälejä, desinfioidaan käsiä ja käytetään maskia, mikäli tilanne sitä vaatii. Oppilaat voivat käydä tunnin aikana wc:ssä sirkussalilla. Etäosallistumisesta sovitaan opettajan kanssa erikseen.

Tutustu eri toimipisteidemme turvallisuusohjeisiin alta:

Korona-ajan ohjeet kuvataidekoulu (Unikkotie 4)
Korona-ajan ohjeet musiikkikoulu (Säveltie 5)
Korona-ajan ohjeet sirkuskoulu (Erkki Melartinin tie 2 D)

Näillä toimenpiteillä varmistamme, että koulussamme on mahdollisimman turvalliset puitteet taideopinnoille.