Pukinmäen taidekoulut siirtää opetustunnit etätunneiksi seuraavan kahden viikon ajalle (13.3.–26.3.2020) koronaviruksen leviämisen ehkäisemiseksi. Tunnit pyritään pitämään joko opettajan valitsemalla etäyhteydellä tai etätehtävän muodossa. Opettajat tiedottavat ryhmiään opetuksen toteutuksesta. Jatkosta sekä esitysten ja muiden yleisötilaisuuksien järjestämisestä ilmoitetaan myöhemmin. Tiedossamme ei ole tällä hetkellä tartuntoja omassa toiminnassamme. Seuraamme tilannetta ja tiedotamme oppilaita sekä vanhempia. Oppilaat ja vanhemmat pidetään ajan tasalla myös tiedottamalla säännöllisin väliajoin toiminnan jatkumisesta. Tämä päätös on tehty Suomen hallituksen 12.3. antaman suosituksen ja Pukinmäen taidekoulujen varautumissuunnitelman pohjalta.

Pahoittelemme tilannetta ja tiedotamme siitä aktiivisesti. Pyrimme edistämään oppilaiden opetussuunnitelman mukaista opetusta kaikin keinoin. Toivomme kaikilta ymmärrystä tässä uudessa tilanteessa. Pysyäksesi ajan tasalla, seuraathan sähköpostiasi, Pukinmäen taidekoulujen nettisivuja, Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen sivuja sekä viranomaistiedotusta eri medioissa.

Linkkejä
Käsienpesu ja yskiminen
Terveyden ja hyvinvoinnin laitos (THL)
Helsingin kaupunki
HUS