Taidetalo osallistuu Vastuu itsestä ja muista -tapahtumaan maaliskuussa.

Tapahtuman järjestävät Pukinmäen seurakuntapiiri, Pukinmäen nuorisotalo ja Pukinmäen Taidetalo. Vastuu -tapahtuma on tarkoitettu kaikille 5-luokkalaisille.

Ohjelma sisältää koko luokalle tarkoitetun oppitunnin mittaisen osion seurakuntakodilla, joka sisältää näyttelyn Bangladeshissa tehtävästä lähetystyöstä. Sen jälkeen luokka jakaantuu kolmeen ryhmään ja kiertää kolme eri toimintapistettä, joissa kussakin on puolen tunnin mittainen toimintaosuus. Toimintapisteet sijaitsevat Taidetalolla, Nuorisotalolla ja seurakunnan kerhohuoneella.

Toimintapisteiden teemat ovat:
Nuorisotalo – vastuu omasta itsestä
Seurakuntakoti – vastuu kaukaisesta lähimmäisestä
Taidetalo – vastuu ympäristöstä

Aikataulu kumpanakin päivänä on sama eli
klo 8-8.45 luokan yhteinen osuus
ryhmät 9.00, 9.45 ja 10.30 alkaen

klo 11.00-11.45 luokan yhteinen osuus
ryhmät 12.00, 12.45 ja 13.30 alkaen